یکشنبه، 30 شهریور 1399
در دیدار رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی مرکز استان با مدیرکل کتابخانه های استان تاکید شد؛

پژوهش، حلقه فراموش شده در توسعه ی پایدار!

خروجی PDF -- چاپ مطلب
13 خرداد 1399
“ مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری در راستای فراهم آوردن شرایط مناسب همکاری مشترک و استفاده از ظرفیت سازمان های مرتبط با مدیریت شهری،  نشست هایی را با مدیران دستگاههای مختلف استان در دستور کار خود قرار داده است. ”

به گزارش روابط عومی و امور بین الملل مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری، قرار است خروجی این نشست ها به راهکارهایی جهت همکاری مشترک منجر شود که مطالعات پیرامون توسعه شهر را از حالت سنتی و جزیره ای به موضوعی برنامه محور تغییر تا همگان بتوانند از دستآورد های آن بهره مند شوند.

راه اندازی این مرکز در ساختمان تیم پارلمان شهری مرکز استان با هدف پژوهش در موضوعات کلانی چون ایجاد و توسعه شهر هوشمند، ارتقاء رضایمندی شهروندان، توسعه شهری بر پایه گردشگری، ایجاد و توسعه منابع مالی پایدار و توسعه طرح و پروژه های دوستدار محیط زیست و توسعه و طرح های پژوهشی برای ایجاد پروژه های اشتغال انجام گرفته است.

در همین راستا مصطفی بابائی- رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری در آغاز راه با یکی از ارگان هایی که می تواند نقش پر رنگی در این باره داشته باشد، نشستی برگزار کرد.

در این نشست که در دفتر کار دکتر آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های استان مازندران برگزار شد، بابایی ضمن تاکید بر نقش محوری پژوهش در توسعه شهر گفت: با کمال تاسف پژوهش همچون کتاب در سطح کشور مهجور واقع گردیده و با جدیدیت به آن نگریسته نمی شود.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری در ادامه اظهارات خود به ضرورت نگاه ویژه به این حوزه در استان اشاره کرده و افزود: قطعا در توسعه این امر مهم با سختی های زیادی مواجه هستیم. شاید موضوع مهمی که در این حوزه وجود دارد عدم الزام قانونی شوراها به استفاده از نظرات مشورتی این گونه مراکز در تصمیم گیری هاست، زیرا ما معتقدیم عناصر پژوهشی می بایست در تصمیم سازی مدیران نقشی اساسی ایفا نماید.

وی در ادامه گفت: شوراهای اسلامی در سراسر کشور ظرفیت و پتانسیل خوبی دارند تا در کنار پرداختن به موضوع عمران و آبادانی شهر، در حوزه پژوهش نیز ورود کنند چرا که این اقدام آنان می تواند باعث فراهم آمدن زمینه های مناسبی برای بهره گیری بهینه و علمی از داشته ها و ظرفیت های موجود شود.

 بابائی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود، به ظرفیت های کتابخانه های عمومی در این حوزه اشاره کرده و گفت: استان مازندران به عنوان یک کلانشهر بعضا با چالش ها و فرصت های مشابهی در شهرهای خود از شرق تا غرب مواجه است، به همین دلیل نتایج پژوهشی این شورا در حوزه مدیریت شهری می تواند مورد استفاده دیگر شهرهای استان قرار گیرد؛ اینجاست که نقش کتابخانه ها در تسهیل دسترسی به نتایج مطالعات می تواند بسیار با اهمیت باشد.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری افزود: بنای ما این است که با اعلام نیازهای پژوهشی خود، از طرح ها و پایان نامه های مرتبط با حوزه مدیریت شهری حمایت کنیم. در همین راستا ضرورت دارد تا باهمکاری کتابخانه های عمومی استان مازندران تفاهم نامه ای برای توسعه محورکردن تلاش ها و تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است، منعقد شود تا طرفین از این شرایط برای بهبود کیفیت کار نهایت بهره مندی را داشته باشند

در ادامه این نشست، آرزو ولی پور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز با تائید گفته های رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری به نادیده انگاری پژوهش در حوزه های مختلف اشاره کرده و ابراز امیدواری کرد که مسئولین مربوطه نگاه پر رنگ تری به مطالعات هدفمند و راهبردی در برنامه های آینده مدیریت شهری داشته باشند.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: شروع فعالیت مرکز پژوهش ها را در شورای شهر ساری به فال نیک می گیریم و امیدواریم شاهد اتفاقات خوب در این حوزه باشیم.

ولی پور در ادامه از انتخاب مصطفی بابایی به عنوان فردی جوان خوش ذوق وپر انرژی به ریاست مرکز پژوهش ها ابراز خرسندی کرد و افزود: این نشاط و پویایی برای ادامه همکاری موجب انرژی و انگیزه مضاعف می شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندران همچنین با اشاره به فعالیت های کتابخانه در استان خاطر نشان کرد: ۱۱۵ کتابخانه ی فعال در مازندران و ۷ کتابخانه در شهر ساری مشغول فعالیت می باشند.

 وی به پروژه های در دست اقدام کتابخانه اشاره کرد و گفت: مهمترین پروژه ی ما ساختمان سبز است که برای نخستین بار در کشور در مرکز استان مازندران احداث خواهد شد.

 وی افزود زمین ساختمان سبز توسط شهرداری در پارک مرحوم دامادی در اختیار کتابخانه های عمومی استان قرار گرفته است که امیدواریم بتوانیم با همت تمامی دستگاه ها و خیرین ارجمند این پروژه را آغاز نماییم.

ولی پور با اشاره به موضوعات پژوهشی که در این اداره کل تدوین گردیده گفت: این اداره کل آمادگی دارد در تعامل نزدیک با مرکز پژوهش های شورا، نسبت به انجام پروژه های مطالعاتی مشترک گام بردارد.

شایان ذکر است در پایان این دیدار مقرر گردید در قالب کارگروهی، فرصت های همکاری مشترک شناسایی تا با امضای تفاهم نامه اجرایی گردد.

 

مطالب مرتبط

تعامل راهبردی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری با بانک توسعه تعاون مازندران در راستای حمایت از کسب وکارهای جدید
11 شهریور 1399
تعامل راهبردی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری با بانک توسعه تعاون مازندران در راستای حمایت از کسب وکارهای جدید
ادامه مطلب
اعلام آمادگی نخبگان برای توسعه مرکز مازندران!
22 خرداد 1399
اعلام آمادگی نخبگان برای توسعه مرکز مازندران!
ادامه مطلب
مصطفی بابایی بعنوان رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری انتخاب شد
03 خرداد 1393
مصطفی بابایی بعنوان رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ساری انتخاب شد
ادامه مطلب